Skok roboczy w nitownicach [PORADNIK]

Skok roboczy w nitownicach

Nitownice hydrauliczno-pneumatyczne, przeznaczone zarówno do nitów, jak i nitonakrętek, to urządzenia działające na zasadzie siłowników hydraulicznych. W ich konstrukcji energia ciśnienia, zgromadzona w ciekłym czynniku roboczym doprowadzonym do siłownika, przekształcana jest na energię mechaniczną.

Standardowe nitownice wykonują ruch posuwisto-zwrotny o ograniczonym skoku, przy czym powrót może być realizowany na dwa sposoby: w wersji jednostronnego działania – za pomocą sprężyny powrotnej (która również podlega zużyciu), lub w wersji dwustronnego działania – za pośrednictwem rozdzielacza sterującego dopływem i odpływem cieczy do odpowiednich komór w tłoku hydraulicznym. Powyższe informacje ułatwiają zrozumienie zasady działania nitownic hydrauliczno-pneumatycznych oraz oceny ich sprawności. Najczęstszą usterką w tego typu urządzeniach jest spadek efektywności skoku roboczego, pomijając typowe uszkodzenia mechaniczne.

Na nieprecyzyjną pracę skoku roboczego mogą wpływać następujące czynniki:

  • parametry oleju hydraulicznego (natężenie przepływu, lepkość, ściśliwość),
  • obciążenie tłoczyska siłownika,
  • zużycie elementów tłoka hydraulicznego,
  • zużycie elementów tłoka pneumatycznego.

Odpowiednia lepkość oleju

Zbyt mała lepkość oleju hydraulicznego prowadzi do zwiększonych przecieków oraz przyspieszonego zużycia współpracujących elementów nitownicy. Z kolei zbyt duża lepkość powoduje wzrost oporów ruchu tłoka, co może negatywnie wpływać na wydajność narzędzia.

Wzrost temperatury oleju obniża jego lepkość, podczas gdy wzrost ciśnienia powoduje jej zwiększenie. Odpowiedni dobór oleju hydraulicznego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnej sprawności działania nitownicy oraz wydłużenia jej żywotności.

W standardowych narzędziach zaleca się stosowanie oleju MOBIL VG 32, natomiast w narzędziach marki HUCK rekomendowany jest olej DEXTRON II®.

HUCK SERWIS
Search this website